Haber

Sporcuların Psikolojik Performansları Spor Başarısında Önemli Bir Faktördür

Son yıllarda sporda fiziksel güç ve performansın yanı sıra zihinsel performansın da özellikle sporcuların başarısında değerli bir faktör olduğuna dair çalışmalar yapılmaktadır.

Sporda psikoloji ve sporda performans danışmanlığı alanlarında çalışan Manevi Danışman Şeyma Işık, manevi performansların sporcuların başarısındaki değerine değindi. Işık, “Çalışma alanımızda spor ve antrenman sırasında performansı etkileyen psikolojik-zihinsel faktörleri araştırıyor ve bulguları kişisel ve takım performansını artırmak için kullanıyoruz. Bu, sporcularımızın performanslarını en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı oluyor. Diğer bir deyişle gerginlik ve sıkıntıların giderilmesine yardımcı oluyor.” Spor alanında yaşanan rekabet ortamı nedeniyle sporcuların yaşadığı olumsuzlukları “Sporda hedef belirleme, sporda özgüven ve hayal gücüne önem vererek sporcuların zihinsel dayanıklılıklarını artırmayı hedefliyoruz. Günümüzde spor alanında psikolojinin değeri, sporda performansı artırmada psikolojik etkilerin yanı sıra fizyolojik etkilerin potansiyel varlığı ve bağlantısı nedeniyle kabul edilmektedir.

18 Temmuz – 06 Ağustos 2023 tarihleri ​​arasında Erzurum’da düzenlenen Kısa Kulvar Milli Takım Kampı’nda sporcuların performanslarını en üst seviyede tutmak için çaba sarf ettiklerini belirten Şeyma Işık, “Asıl amacımız sporcularımızın şampiyonaya hazırlanmasına yardımcı olmak. Sporda onların sorunlarını yönetmek, hedef koymak ve zihinsel güçlerini artırmak için olimpiyatlara gidiyoruz” diye konuştu. Buz Pateni Federasyonu Milli Takım sporcularımızın kendilerini nasıl geliştirebilecekleri ve kişilik gelişimlerine nasıl katkı sağlayabilecekleri, nasıl daha uygun olabilecekleri ve performans yönetimini nasıl daha uygun hale getirebileceğimiz üzerine çalışıyoruz. Amacımız milli grup sporcularımızın daha iyi performans göstermeleri. Hep birlikte şampiyonların yanındayız.” diye konuştu. -ERZURUM

habercarsibasi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu